Autorka zbadała genealogię i istotę nowoczesnego paradygmatu wojny w liberalnej demokracji. W tym celu zrekonstruowała koncepcje i definicje wojny funkcjonujące w filozofii od starożytności do nowoczesności, a także opisała różne tendencje społeczno-polityczne i ideologie mające wpływ na nowoczesne społeczeństwo.
Monografia jest poświęcona kwestii nazewnictwa. Zakres badań został ograniczony do nazw ze sfery usług typowo pogrzebowych i powiązanych z pogrzebami, w których wystąpiły elementy nawiązujące do mitologii. Celem książki jest ustalenie prawidłowości obserwowanych w tym zakresie,... więcej »
Tadeusz Budrewicz, pozwalając mówić utworom Ekielskiego, odsłania fragment wielkiej historii dziewiętnastowiecznego Krakowa – historii włączania ludności wiejskiej do narodowej wspólnoty i poszerzania patriotycznego imaginarium. więcej »
Autorzy dzielą się wiedzą o miejscowościach Podhala, Spisza, Liptowa i Orawy, zapraszając na wyprawę w miejsca doskonale znane, jak Gubałówka, ale też w spokojne orawskie doliny. Przejrzysty układ książki ułatwia zaplanowanie wycieczki, a bogactwo rzetelnych informacji pozwala... więcej »
Książka stanowi zbiór refleksji autorstwa wybitnych badaczek i badaczy literatury dziecięcej. Wnosi nową wiedzę na temat życia i twórczości Antoniny Domańskiej. więcej »
Język francuski wyraża rezultatywność za pomocą czasów złożonych zbudowanych z czasownika posiłkowego w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym oraz z imiesłowu biernego. Takich czasów w systemie języka polskiego brak. Istnieje tylko rozróżnienie pomiędzy dokonanością a... więcej »
Zbiór artykułów opracowanych przez młodych adeptów nauki i doświadczonych badaczy oraz zawodowych genealogów, pracowników instytucji państwowych i kościelnych, firm genealogicznych oraz członków stowarzyszeń – historyków, archiwistów, demografów, antropologów, kulturoznawców,...