Trzeci tom monografii jest efektem refleksji filologicznej na temat literatury i języka Słowian Wschodnich, omawianych z uwzględnieniem szerokiego tła kulturowego. Zamieszczone teksty prezentują różne spojrzenia na dziedzictwo i wartości kultury wschodniosłowiańskiej, co przejawia się nie tylko w rozpiętości przedstawionej problematyki, ale również w obranych przez autorów narzędziach metodologicznych. Część literaturoznawcza obejmuje artykuły poświęcone poezji rosyjskiej oraz wybitnym zjawiskom sztuki dramatopisarskiej, teatralnej i filmowej. Teksty zaprezentowane w części językoznawczej poświęcone są problematyce archaizmów, dialektyzmów i profesjonalizmów wschodniosłowiańskich. Znalazły się tu również artykuły obejmujące zagadnienia fitonimii słowiańskiej, a także środków ekspresji językowej, obecnych w gatunkach folklorystycznych, dziennikarskich oraz w utworach wokalno-instrumentalnych.
Publikacja liczy 17 tekstów poświęconych kulturowym artykulacjom tytułowych gnuśności, lenistwa i złych nawyków. Zbiór artykułów jest efektem współpracy doktorantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z badaczami reprezentującymi różne instytucje naukowe. Monografia cechuje się...
Autorka omawia szczegółowo literaturę angielską XVI w., w której wiele dzieł poświęconych jest kobiecie i jej roli w życiu społecznym i politycznym tego wieku. więcej »
Opracowanie zostało poświęcone analizie oryginałów i przekładów w wybranych utworach literatury fantasy oraz ich przekładach. W przewadze są to tłumaczenia utworów Andrzeja Sapkowskiego na język rosyjski. Potencjalnymi czytelnikami książki będą zarówno badacze zajmujący się... więcej »
W rozdziale I dokonano wprowadzenia do dziedziny aktywności terapeutycznej, jaką jest komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Rozdział II dotyczy przede wszystkim podmiotów refleksji naukowej. Rozdział III stanowi podwaliny pod proponowaną lingwistykę komunikacji alternatywnej i... więcej »
Pierwsze w literaturze polskiej opracowanie poświęcone MediaPolis w kontekście komunikowania politycznego. Będzie to pozycja interesująca dla badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe mieszczące się w dziedzinie nauk społecznych i nauk humanistycznych, politologów,... więcej »
Autorka nie tylko rekonstruuje biografie trzech autorów (Konstantego Krumłowskiego, Edmunda Biedera i Józefa Wiśniowskiego) i przybliża ich najważniejsze utwory, lecz także poszerza formułę krakowskiego modernizmu o zjawiska zmarginalizowane. więcej »