Pierwsza w Polsce monografia poświęcona przedstawieniu miejsca wdowy w społeczeństwie szlacheckim dawnej Rzeczypospolitej od końca XVII do połowy XVII wieku. Czytelnik może lepiej poznać relacje wdowy ze światem. Ukazano wdowią codzienność, rozmaite troski i radości.
jeśli planujesz zakup tego produktu w przyszłości
DODAJ DO SCHOWKAKsiążka jest bardzo ciekawa, nowatorska i oparta na imponującej kwerendzie źródłowej. Autorka dokonała wnikliwej i wielowątkowej analizy staropolskiego macierzyństwa […] ujawniła wiele dramatycznych niuansów, które pozwalają spojrzeć na ówczesne matki jak na prawdziwe bohaterki... więcej »
Monografia stanowi niezwykle interesujące ujęcie obszernego tematu, który był dotychczas badany w stopniu fragmentarycznym. Autorzy proponują nie tylko wyczerpującą analizę urzędników, oficjalistów dworskich, rzemieślników, kupców oraz artystów skupionych wokół Elżbiety...
Autorka omawia szczegółowo literaturę angielską XVI w., w której wiele dzieł poświęconych jest kobiecie i jej roli w życiu społecznym i politycznym tego wieku. więcej »
Kłopoty związane z dziedziczeniem kultury biorą się między innymi z koniczności dokonania wyboru, co chronić najpierw, a co chronić mniej lub wcale. Wielkie zabytki kultury materialnej zwykle bronią się skutecznie przed ekspansją współczesnych unowocześnień. Zabytki skromne,... więcej »
Autorka nie tylko rekonstruuje biografie trzech autorów (Konstantego Krumłowskiego, Edmunda Biedera i Józefa Wiśniowskiego) i przybliża ich najważniejsze utwory, lecz także poszerza formułę krakowskiego modernizmu o zjawiska zmarginalizowane. więcej »
Zbiorowy tom poświęcony poecie, prozaikowi, tłumaczowi, jednemu z twórców polskiego ekspresjonizmu. Praca podejmuje szereg kwestii nowych, wcześniej sygnalizowanych lub pominiętych, które zostały dopracowane, uszczegółowione, inaczej „oświetlone”. Formuła tytułu – arcytrafna:...