Tom odwołuje się do przedstawień i tekstów dramatycznych, które w różny sposób zaistniały w polskim teatrze w trakcie ostatnich siedemdziesięciu lat. Pierwsze studium kieruje uwagę czytelnika w stronę estetyki socrealizmu oraz ideologicznego przekazu z lat pięćdziesiątych XX wieku. Ostatnie zawiera opisy i analizy inscenizacji zrealizowanych w latach 2005–2013. Szczególnym atutem książki, będącym efektem erudycji i świetnego warsztatu badawczego Autorki, jest wielokontekstowość analiz, a także traktowanie dzieł sztuki teatralnej jako pretekstu do zagłębienia się w historii społecznej, wyjścia poza przestrzeń sceny i biblioteki.
Autorka omawia szczegółowo literaturę angielską XVI w., w której wiele dzieł poświęconych jest kobiecie i jej roli w życiu społecznym i politycznym tego wieku. więcej »
Książka ma charakter projektujący, ogólnoteoretyczny. Stanowi autorską próbę podjęcia problemu semantycznej specyfikacji oraz sposobów funkcjonowania języka w filmie. więcej »
Opracowanie zostało poświęcone analizie oryginałów i przekładów w wybranych utworach literatury fantasy oraz ich przekładach. W przewadze są to tłumaczenia utworów Andrzeja Sapkowskiego na język rosyjski. Potencjalnymi czytelnikami książki będą zarówno badacze zajmujący się... więcej »
Książka stanowi zbiór 24 tekstów, których motywem wspólnym jest przemoc w rozmaitych odmianach. Zakres chronologiczny opracowań jest bardzo szeroki. W tomie można spotkać się z bardzo zróżnicowaną perspektywą badawczą. Część autorów skupia się na ujęciu wręcz... więcej »