W publikacji opisano 14 polskich nekropolii (w tym oddzielnych cmentarzy oraz kwater na brytyjskich miejscach spoczynku) zlokalizowanych na terenie dzisiejszej Ugandy, Tanzanii, Zambii i Zimbabwe.
Czwarty tom zawiera 27 relacji polskich sybiraków – pochodzących głównie z Kresów Polaków deportowanych na wschód po wybuchu drugiej wojny światowej – których losy wpisują się w skomplikowaną historię XX wieku. Do książki dołączono płytę z nagraniem fragmentów wywiadów z...
W ręce Czytelnika trafia drugi tom relacji źródłowych polskich sybiraków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Są to wspomnienia 23 Polaków z Bradford. Na Wyspy Brytyjskie po II wojnie światowej trafiło najwięcej uchodźców znad Wisły. Byli to w większości ludzie, którzy po... więcej »
Piąty tom zawiera 28 relacji świadków historii. Zdecydowana większość z nich (22 osoby), to Kresowiacy, którzy w latach 1940–1941 poddani zostali przez NKWD przymusowej deportacji w głąb ZSRS. Zamieszczone w niniejszej publikacji przeżycia polskich sybiraków ukazują ich drogę od... więcej »
Wspomnienia sybiraków z Leeds to trzeci tom serii zatytułowanej „Pokolenia odchodzą. Relacje źródłowe polskich sybiraków z Wielkiej Brytanii”. W publikacji z Leeds znajduje się 21 relacji wspomnieniowych polskich sybiraków.
więcej »
Wybór problematyki podyktowany został pragnieniem zbadania, jakiego znaczenia nabierają podstawowe pojęcia polityczne i filozoficzne świata rzymskiego pod wpływem myśli chrześcijańskiej. Praca podzielona jest na pięć nawzajem uzupełniających się rozdziałów; łącznikiem jest... więcej »
Siódmy tom z serii Region – Edukacja – Kultura poświęcony został historii, architekturze, miejscu oraz roli dworów i dworków polskich w rodzimym kulturowym krajobrazie, a w szczególności w krajobrazie „małych ojczyzn”. Koresponduje on bezpośrednio z wydanym w 2014 roku tomem... więcej »