Słownictwo z zakresu górnictwa solnego XVI–XVIII wieku na tle polszczyzny ogólnej

Ewa Horyń

Autorka zebrała i przeanalizowała polską leksykę z zakresu górnictwa solnego w XVI–XVIII w. Prezentacja i opis materiału leksykalnego skoncentrowane są na przedstawieniu słownictwa, które swoją tematyką obejmuje dwie sfery – eksploatację soli i handel nią. Materiał został zgrupowany wokół dwunastu kategorii znaczeniowych istotnych dla odtworzenia leksyki związanej z tą gałęzią przemysłu. Prace Monograficzne 826

ISBN 978-83-8084-103-1
ISSN 0239-6025
rok wydania 2018
format B5
oprawa miękka
stron 242
cena 24,00 zł
DO KSIĘGARNI

jeśli planujesz zakup tego produktu w przyszłości

DODAJ DO SCHOWKA
Klienci zainteresowani tą pozycją kupowali także
Dwujęzyczność migowo-pisana dzieci głuchych. Komunikacja i procesy poznawcze
Justyna Kotowicz

W książce postanowiono spojrzeć przez pryzmat dwujęzyczności na dwa aspekty funkcjonowania dzieci głuchych, czyli na komunikację i procesy poznawcze. Oba te obszary są interesujące zarówno z punktu widzenia naukowca zajmującego się głuchotą, jak i z perspektywy praktyka (np.... więcej »

cena 19,00 zł
Imiennictwo krakowian od XVI do XVIII wieku na tle historii i kultury
Elżbieta Rudnicka-Fira

Monografia dotyczy imion męskich i żeńskich występujących w XVI, XVII i XVIII wieku w Krakowie. Dodatkowo Autorka skonfrontowała zebrany materiał ze stanem imiennictwa krakowskiego w XIX, XX i I dekadzie XXI wieku. Porównała też swój inwentarz nazw ze spisami imion z innych miejscowości...

cena 18,00 zł
Imiona zakonne karmelitanek bosych (od XVII do pierwszej połowy XX w.)
Ewa Zmuda

Praca stanowi oryginalne studium dokumentujące imiona zakonne karmelitanek bosych, uzupełniające wiedzę na temat nazewnictwa zakonnego i syntetyzujące wyniki wieloletnich badań prowadzonych nad tą grupą nazw własnych. Pogłębia ogólną wiedzę w zakresie badań nad nazewnictwem zakonnym. więcej »

cena 19,00 zł
Językowo-kulturowy obraz arystokratycznej rodziny polskiej drugiej połowy XIX wieku (na podstawie korespondencji familijnej Heleny i Mieczysława Pawlikowskich)
Marceli Olma

Bohaterami pracy są uwiecznieni w listach do siebie Helena z hrabiów Dzieduszyckich Pawlikowska oraz Mieczysław Pawlikowski. Wieloletnie wierne małżeństwo trwało 44 lata, a przeżywane okresy rozłąki wypełniała korespondencja. Autor wykorzystał 537 listów Pawlikowskiego oraz o połowę...

cena 38,00 zł
Lingwistyczno-logopedyczne podstawy komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Ujęcie metodologiczne
Mirosław Michalik

W rozdziale I dokonano wprowadzenia do dziedziny aktywności terapeutycznej, jaką jest komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC). Rozdział II dotyczy przede wszystkim podmiotów refleksji naukowej. Rozdział III stanowi podwaliny pod proponowaną lingwistykę komunikacji alternatywnej i... więcej »

cena 34,00 zł
Nie święci garnki lepią. Obraz rzemiosła utrwalony w polskiej frazeologii
Ewa Młynarczyk

Najważniejszym zadaniem, jakie postawiła sobie Autorka, było zrekonstruowanie językowego obrazu świata, wyłaniającego się ze zgromadzonego materiału frazeologicznego. Przestudiowanie odpowiedniej literatury historycznej i etnograficznej pozwoliło Autorce przyporządkować jednostki... więcej »

cena 30,00 zł
więcej
opracowanie Prekursor