Praca poświęcona jest opisowi, analizie i interpretacji grupy postaci występujących w opowiadaniach Ludmiły Ulickiej, jednej z najbardziej wyrazistych współczesnych pisarek rosyjskich, która znana jest również polskiemu czytelnikowi. Wielość i wielowątkowość omówionych zagadnień, dbałość o logikę i porządek wywodu, a także ogrom przestudiowanej i przemyślanej literatury naukowej, zaowocowały opracowaniem dojrzałym i bogatym w konteksty.
Prace Monograficzne 737
Niniejsza praca to propozycja odmiennego spojrzenia na postać Adama Asnyka i na jego twórczość. Tadeusz Budrewicz otwarcie deklaruje, że pragnie zobaczyć w poecie nie tylko wielkiego mistrza – posągową postać klasyka, poetę nastroju i filozoficznej refleksji, ale przede wszystkim... więcej »
Teksty zgromadzone w tym tomie publikowane były w różnych miejscach w latach 2000–2014. Autor przybliża autorów i dzieła z przeszłości i teraźniejszości, w których dostrzec można i krytyczne myślenie o nas samych, i odwagę publicznego mówienia o naszych zaniedbaniach. Przedmiotem...
Publikacja na temat edukacji artystycznej w kontekście sztuki nowoczesnej i współczesnej, oglądanej z perspektywy teoretyków, artystów, praktyków i edukatorów reprezentujących różne dyscypliny, tendencje i nurty w sztuce. W opracowaniu znajdują się propozycje warsztatów twórczych,...
Praca wyszła spod pióra tłumacza dwu znaczących książek Jeana Paula Sartre’a. Ma charakter metateoretyczny i systematyczny i składa się z trzech części. Część pierwsza poświęcona jest analizie pojęcia emocja, druga stanowi prezentację fenomenologicznej teorii emocji J.P.... więcej »
Rozprawa koncentruje uwagę na relacji: nauczyciel – uczeń – literatura – szkoła – wyższa uczelnia, dzisiaj słabo rozpoznanej, często postrzeganej w krzywym zwierciadle sensacji. Konfrontuje ona perspektywę teoretyczną z empirią, tę ostatnią poddając gruntownej analizie. Jako... więcej »
Monografia ma charakter przeglądowo-eksperymentalny; dotyczy zagadnień związanych z seksualnością i płciowością człowieka oraz miejsca tej tematyki w programach kształcenia na wszystkich etapach edukacji, w różnych okresach transformacji społecznych w Polsce i na świecie. Wybór... więcej »