Monografia na temat przemian i metamorfoz gatunku, jakim jest kołysanka. Materiał, jaki poddała badaniom autorka, jest w pełni reprezentatywny, ponieważ wybrane zostały wszystkie zjawiska wybitne i ogromna grupa utworów dobrych, ale już drugorzędnych. Autorka pokazuje niesłychane uwikłania kołysanki w rozmaite sfery i obiegi kultur, egzystencji, rozwoju człowieka, dziejów i codzienności. ISSN 0239-6025, Prace Monograficzne 692
Autorzy tomu – często znani badacze twórczości dla najmłodszych – podjęli temat nierozpoznany dotąd w pracach dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Kraków ukazywany jest jako miejsce magiczne. Opowieści o nim snują mieszkańcy miasta i pisarze, tacy jak Klementyna... więcej »
Tematem książki jest obraz lasu w literaturze rosyjskiej i ukraińskiej drugiej połowy XIX i XX wieku. Autorka, opierając się na utworach z literatur wschodniosłowiańskich, przedstawia ten obraz w utworach literatury pięknej oraz nawiązującej do folkloru i żywotów świętych. ISSN... więcej »
Zbiór, w którym autorzy przybliżają rolę instytucji państwa polskiego w podejmowanych przez nie działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa. Obejmuje szerokie spektrum wiedzy – od kwestii prawnych dotyczących funkcjonowania systemu bezpieczeństwa państwa aż po problemy... więcej »
Artykuły zawarte w tomie zostały podzielone na trzy części: Z dziejów historii bezpieczeństwa wewnętrznego RP; Bezpieczeństwo wewnętrzne RP w dobie transformacji ustrojowej; Współczesny wymiar bezpieczeństwa wewnętrznego ISSN 0239-6025, Prace Monograficzne nr 687 więcej »
Interesujące studium idei samorządności terytorialnej, jednej z kluczowych w latach 1980–1981. Odwołanie się do niej miało ogromny wpływ na treść toczącej się debaty o kształcie państwa polskiego i pożądanym kierunku jego ewolucji. Praca jest solidnie udokumentowana, zawiera sporo...
Autorka rozpatruje komedie J.M. Rymkiewicza w kategoriach intertekstualnej gry, sztuki S. Grochowiaka z perspektywy historycznoliterackiej, dramaty T. Karpowicza jako konceptualne, a nie psychologiczne. Zwraca uwagę na zjawisko nierozpoznane dotąd, jakim były te nierealistyczne i... więcej »