Drugi tom studiów poświęconych motywowi kamienia, tym razem głównie obecności tej tematyki w języku i kulturze. Teksty podzielono na następujące części: Imiona i języki kamienia, Pamięć kulturowa i kamień, Kamień w kulturze sepulkralnej, Estetyki kamienia, „Kamienne” mediacje.
Zawarte w zbiorze prace składają się na wielowymiarowy opis kamienia jako składnika literacko-kulturowego kodu. Pierwszy tom, w układzie którego zachowano względną chronologię historycznoliteracką, eksponuje temat i motyw kamienia w literaturze polskiej i zagranicznej różnych epok. Tom...
Jest to jedna z niewielu prac – nie tylko na polskim rynku – poruszających problemy przekładu z odwołaniem do teorii wypracowanych przez przedstawicieli różnych nurtów językoznawstwa kognitywnego. Świadczy o wielkiej erudycji i kompetencji badawczej Autorki. W kontekście badań... więcej »
Tematem książki jest obraz lasu w literaturze rosyjskiej i ukraińskiej drugiej połowy XIX i XX wieku. Autorka, opierając się na utworach z literatur wschodniosłowiańskich, przedstawia ten obraz w utworach literatury pięknej oraz nawiązującej do folkloru i żywotów świętych. ISSN... więcej »
Artykuły zawarte w tomie zostały podzielone na trzy części: Z dziejów historii bezpieczeństwa wewnętrznego RP; Bezpieczeństwo wewnętrzne RP w dobie transformacji ustrojowej; Współczesny wymiar bezpieczeństwa wewnętrznego ISSN 0239-6025, Prace Monograficzne nr 687 więcej »
Książka stanowi interdyscyplinarne studium, a przedstawione w niej spojrzenie na wymianę pokoleń w prozie iberoamerykańskiej z pewnością może zainteresować szerokie grono czytelników. Autor proponuje miłośnikom literatury latynoskiej cenny klucz, który pozwala czytać tę literaturę w...
Wnikliwe i wszechstronne porównanie przekładów Tadeusza Żeleńskiego Boya, Bohdana Korzeniewskiego, Jacka Trznadla i Jerzego Radziwiłowicza pozwoliły Autorce na pokazanie kreatywności tłumacza w procesie translacji - interpretacji oryginału, odczytania intencji dzieła, a często... więcej »