Zbiór studiów i szkiców będący efektem badań Autora nad edycjami dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego ukazującymi się na terenie Galicji oraz ich recepcją. Teksty zawierają przykłady świadectw, jak utwory wielkich romantyków wydawano, czytano i komentowano oraz jak funkcjonowały w kulturze literackiej Galicji w okresie popowstaniowym tzw. parapozytywizmu galicyjskiego poprzedzonego okresami „Galicji romantycznej” (1816–1840) i „prepozytywizmu galicyjskiego” (do 1863 r.).
Zebrane w tomie prace są związane osobą księcia Poniatowskiego i dziejami jego kultu, miejscem w polskiej kulturze i myśli edukacyjno-wychowawczej. Stanowią wachlarz różnych zbliżeń, dokumentowanych przez różne wycinki polskiej kultury, głównie z wieku XIX i XX – począwszy od... więcej »
Celem książki było wyodrębnienie i charakterystyka „ciemnego nurtu” polskiej poezji modernistycznej. Autor wskazuje konkretne przykłady i układa je w chronologiczny szereg, pozwalający uchwycić dynamikę kształtowania się całego nurtu, począwszy od Młodej Polski, a zarazem... więcej »
Niniejsza praca to propozycja odmiennego spojrzenia na postać Adama Asnyka i na jego twórczość. Tadeusz Budrewicz otwarcie deklaruje, że pragnie zobaczyć w poecie nie tylko wielkiego mistrza – posągową postać klasyka, poetę nastroju i filozoficznej refleksji, ale przede wszystkim... więcej »
Książka prezentuje część urobku z badań nad poezją i prasą drugiej połowy XIX wieku. Zostało pomyślane jako próba wypełnienia białej karty na mapie zjawisk i form literackich. Biała karta dotyczy tak zasobu materiałowego, jak i sposobów wartościowania. Stanowi zbiór studiów... więcej »