Zbiór studiów i szkiców będący efektem badań Autora nad edycjami dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego ukazującymi się na terenie Galicji oraz ich recepcją. Teksty zawierają przykłady świadectw, jak utwory wielkich romantyków wydawano, czytano i komentowano oraz jak funkcjonowały w kulturze literackiej Galicji w okresie popowstaniowym tzw. parapozytywizmu galicyjskiego poprzedzonego okresami „Galicji romantycznej” (1816–1840) i „prepozytywizmu galicyjskiego” (do 1863 r.).
Zebrane w tomie prace są związane osobą księcia Poniatowskiego i dziejami jego kultu, miejscem w polskiej kulturze i myśli edukacyjno-wychowawczej. Stanowią wachlarz różnych zbliżeń, dokumentowanych przez różne wycinki polskiej kultury, głównie z wieku XIX i XX – począwszy od... więcej »
Książka prezentuje część urobku z badań nad poezją i prasą drugiej połowy XIX wieku. Zostało pomyślane jako próba wypełnienia białej karty na mapie zjawisk i form literackich. Biała karta dotyczy tak zasobu materiałowego, jak i sposobów wartościowania. Stanowi zbiór studiów... więcej »
Celem książki jest nie tylko przybliżenie okoliczności towarzyszących tytułowej odbudowie samorządu miejskiego w „duchowej” stolicy Polski – drugim obok Lwowa najważniejszym mieście Galicji, ale także ukazanie dotychczas słabo lub wcale nieznanych wątków wpisujących się w... więcej »
Autor ukazuje klęskę Francji w 1940 r. z perspektywy socjologicznej, wychodząc z założenia, że podpisanie rozejmu przez największe mocarstwo okresu międzywojennego pozbawiło Polaków nadziei na szybki koniec wojny i odbudowę państwa i zostało przyjęte podobnie do klęski polskiej we...
Rozprawa wpisuje się w nurt badań historycznych i politologicznych nad dziejami Polski XX stulecia. Jej autorka na podstawie artykułów publikowanych w gazetach i opiniotwórczych czasopismach przez czołowych publicystów a zarazem działaczy czterech dominujących w tym czasie ugrupowań... więcej »
Siódmy tom z serii Region – Edukacja – Kultura poświęcony został historii, architekturze, miejscu oraz roli dworów i dworków polskich w rodzimym kulturowym krajobrazie, a w szczególności w krajobrazie „małych ojczyzn”. Koresponduje on bezpośrednio z wydanym w 2014 roku tomem... więcej »