Na książkę składają się zróżnicowane gatunkowo (artykuł naukowy, esej, wykład, recenzja, wspomnienie) teksty poświęcone różnym zjawiskom, konkretnym utworom i gatunkom charakterystycznym dla literatury adresowanej do małego i młodego odbiorcy. Przeznaczona jest dla szerokich kręgów czytelniczych – profesjonalnych i bardziej „amatorskich”. [ISSN 0239-6025, Prace Monograficzne nr 485]
Siódmy tom z serii Region – Edukacja – Kultura poświęcony został historii, architekturze, miejscu oraz roli dworów i dworków polskich w rodzimym kulturowym krajobrazie, a w szczególności w krajobrazie „małych ojczyzn”. Koresponduje on bezpośrednio z wydanym w 2014 roku tomem... więcej »
Autorzy tomu – często znani badacze twórczości dla najmłodszych – podjęli temat nierozpoznany dotąd w pracach dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Kraków ukazywany jest jako miejsce magiczne. Opowieści o nim snują mieszkańcy miasta i pisarze, tacy jak Klementyna... więcej »
Podróżowanie i krajoznawstwo w latach międzywojennych odgrywało bardzo istotną rolę zarówno w wychowaniu obywatelskim, jak i narodowym. Autorka analizuje prozę podróżniczą, w której obecne są zarówno treści patriotyczne (poznawanie Ojczyzny, jej dziejów, zabytków, piękna),... więcej »
Autorka postawiła sobie niezwykle trudne i wymagające ogromnego nakładu pracy zadanie - postanowiła nie tylko zrekonstruować poglądy estetyczne Tarnowskiego, ale przede wszystkim skonfrontować stanowisko krytyka z opiniami jego współczesnych: krytyków, historyków i filozofów, których...
Niniejsza praca to propozycja odmiennego spojrzenia na postać Adama Asnyka i na jego twórczość. Tadeusz Budrewicz otwarcie deklaruje, że pragnie zobaczyć w poecie nie tylko wielkiego mistrza – posągową postać klasyka, poetę nastroju i filozoficznej refleksji, ale przede wszystkim... więcej »