" /> Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego

Sztuka wobec metafizyki. Postawy i strategie lat 2000-2020

Łukasz Murzyn (red.), Rafał Solewski (red.), Bernadeta Stano (red.)

Publikacja […] jest zestawieniem nie tylko różnych perspektyw filozoficznych, ale i różnych instrumentariów badawczych. Teksty zostały zebrane w trzech działach odpowiadających różniącym się od siebie postawom autorów.
W części zatytułowanej Obserwacje spotykają się ze sobą trzy spojrzenia, których autorzy starają się o bezstronne, syntetyczne ujęcie niezwykle złożonej i wielowymiarowej problematyki metafizyczności przy zastosowaniu odmiennych metod opisu.
Druga część tomu nosząca tytuł Konstatacje obejmuje teksty powstałe przy spojrzeniu z nieco innej perspektywy. Artykuły te napisano w sposób bardziej zaangażowany i bliższy konkretnym postawom artystycznym. Są to głosy mówiące o sztuce bazującej na konstatacji tajemnicy, o twórczości wynikającej z imperatywu immanentnie związanego z kondycją człowieka, zmuszającego do stawiania pytań natury metafizycznej.
Część Świadectwa jest natomiast zbiorem głosów wprost afirmatywnie odnoszących się do artystycznych reprezentacji sfery metafizycznej. Część z nich opowiada się wręcz za formatami twórczości i krytyki artystycznej powiązanymi z wrażliwością religijną, co wydaje się być próbą współczesnego nawiązania do rozumienia sztuki rodem z lat 80. XX wieku, z okresu stanu wojennego w Polsce i ponownego zbliżenia sztuki współczesnej do paradygmatu chrześcijaństwa.

ISBN 978-83-8084-946-4
rok wydania 2023
format B5
oprawa miękka
stron 256
cena 45,00 zł
DO KSIĘGARNI

jeśli planujesz zakup tego produktu w przyszłości

DODAJ DO SCHOWKA
Klienci zainteresowani tą pozycją kupowali także
Dziedzictwo mitologii starożytnych w polskiej chrematonimii funeralnej
Magdalena Puda-Blokesz

Monografia jest poświęcona kwestii nazewnictwa. Zakres badań został ograniczony do nazw ze sfery usług typowo pogrzebowych i powiązanych z pogrzebami, w których wystąpiły elementy nawiązujące do mitologii. Celem książki jest ustalenie prawidłowości obserwowanych w tym zakresie,... więcej »

cena 25,00 zł
opracowanie Prekursor